• گروه مطلب:| خبر| فوتسال بانوان|
  • کد مطلب:62079
  • زمان انتشار:شنبه 08 ارديبهشت 1403-20:06
  • کاربر:سعید حسینی

بعد از 7 سال چشم‌انتظاری سرانجام قرار است جام ملت‌های فوتسال زنان آسیا به انجام برسد.
تاج طلسم تاریخی علیه فوتسال زنان را شکست؛ دلتنگی برای جام ملت‌ها به پایان رسید

به گزارش پایگاه خبری۲٠۲٠، تیم‌های ملی فوتسال زنان ایران و ژاپن، جمعه بیست‌وهشتم اردیبهشت‌ماه 1397 بود که در فینال رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 2018 برابر هم صف‌آرایی کردند که زنان فوتسال ایران بردی 5 بر 2 را به‌دست آوردند و توانستند برای دومین دوره پیاپی عنوان قهرمانی رقابت‌ها را از آن خود کنند و صاحب عنوان پرافتخارترین تیم قاره شدند. بعد از آن مسابقه، شرایط فوتسال زنان آسیا دگرگون شد و با وجود برنامه‌ریزی اولیه (AFC) برای برگزاری سومین دوره جام ملت‌ها در کویت در سال 2020 اما پاندمی کرونا شرایط کاملاً تغییر داد.

6 سال عمر نسل طلایی به هدر رفت!

جام ملت‌های آسیا 2020 در حالی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار بود به میزبانی کویت برگزار شود که این رقابت‌ها لغو شد و بعد از آن‌هم، با وجود موجی از درخواست‌ها برای احیای جام ملت‌های فوتسال زنان آسیا اما این درخواست موردتوجه مسئولان (AFC) قرار نگرفت تا بیش از 6 سال از عدم برگزاری جام ملت‌ها بگذرد! در این فاصله، شرایط تیم ملی فوتسال زنان ایران هم رو به افول بود و تعطیلی پی در پی اردوهای ملی و عدم حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی و معتبر باعث شد تا 6 سال از عمر نسل طلایی فوتسال ایران با تجربه 2 قهرمانی در قاره کهن به هدر برود!

پایان چشم‌انتظاری‌ها و احیای جام ملت‌ها

کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی کنفدراسیون فوتبال آسیا با مدیریت مهدی تاج کار خود را پیش می‌برد و در حاشیه برگزاری جام ملت‌های فوتسال مردان آسیا که به میزبانی کشور تایلند در حال پیگیری است و فردا (یکشنبه) مسابقه فینال میان تیم‌های ملی ایران و تایلند برگزار خواهد شد، این کمیته تشکیل جلسه داد. بعد از مدت‌ها چشم‌انتظاری، سرانجام (AFC) تصمیم نهایی خود برای برگزاری جام ملت‌های فوتسال زنان آسیا را گرفت و قرار است این رقابت‌ها 17 تا 28 اردیبهشت‌ماه 1404 برگزار شود.

3 تیم برتر جام ملت‌ها به جام جهانی می‌روند

کنفدراسیون فوتبال آسیا هنوز میزبان رقابت‌های جام ملت‌های آسیایِ پیش‌رو را معرفی نکرده است اما جزئیات برگزاری رقابت‌ها مشخص است؛ به‌طوری‌که 12 تیم برتر قاره کهن در قالب 3 گروه 4 تیمی حضور پیدا می‌کنند و از هر گروه، تیم‌های اول و دوم به مرحله یک‌چهارم نهایی صعود می‌کنند و همچنین 2 تیم از 3 تیم برتر سوم هم می‌توانند به مرحله یک‌چهارم نهایی راه یابند. بعد از برگزاری مسابقات مرحله یک‌چهارم نهایی و نیمه‌نهایی، سرانجام 2 تیم فینالیست به همراه تیم سوم رقابت‌ها جواز حضور در اولین دوره جام جهانی فوتسال زنان را به‌دست می‌آورند.

زنان فوتسالیست چشم‌انتظار اولین جام جهانی تاریخ!

جام جهانی فوتسال زنان در حالی قرار است برای نخستین‌بار زیرنظر فیفا در سال 2025 به انجام برسد که هنوز موعد رسمی این رقابت‌ها اعلام نشده اما براساس اعلام رسمی فیفا قرار است با حضور 16 تیم به انجام برسد. 4 سهمیه در اختیار قاره اروپا خواهد بود و قاره آسیا هم 3 سهمیه دارد. همچنین آمریکای جنوبی 3 سهمیه، آمریکای شمالی 2 سهمیه، آفریقا 2 سهمیه، اقیانوسیه یک سهمیه و میزبان هم یک سهمیه در اولین دوره جام جهانی فوتسال زنان خواهند داشت که با توجه به قدرت فوتسال زنان ایران، ملی‌پوشان شانس بالایی برای حضور در اولین دوره جام جهانی فوتسال زنان دارند.

پیش از قرعه‌کشی جام ملت‌ها، ایندور گیمز در راه است!

کنفدراسیون فوتبال آسیا در نظر دارد که روز پنجشنبه هجدهم بهمن‌ماه 1403 مراسم قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا 2025 را برگزار کند. نکته مهم اینکه پیش از برگزاری این مراسم، یک تورنمنت مهم پیش‌روی فوتسال زنان ایران است و آن‌هم رقابت‌های قهرمانی داخل سالن آسیا (ایندور گیمز) است؛ مسابقاتی که بعد از 3 دوره تعویق، سرانجام قرار است از 30 آبان تا 12 آذر 1403 انجام شود و بدون‌شک این تورنمنت می‌تواند فرصت مناسبی برای آماده‌سازی زنان فوتسال ایران در مسیر حضور در جام ملت‌های آسیا 2025 باشد.

انتهای پیام/مطالب مرتبط


  • برچسب ها: