• گروه مطلب:| خبر| فوتسال خارجی|
  • کد مطلب:60165
  • زمان انتشار:دوشنبه 11 دی 1402-13:38
  • کاربر:سعید حسینی

داوید رایا به عنوان یک بازیکن فوتسال در ۱۵ سالگی به بلکبرن پیوست و آنقدر خوش درخشید تا تبدیل به دروازه‌بان اول آرسنال شد.
مسیر جالب فوتبالی یک سنگربان؛ از فوتسال بازی کردن تا رسیدن به آرسنال/ این پسر هرگز مشکل‌ساز نمی‌شود!

به گزارش پایگاه خبری ۲٠۲٠، داوید رایا دانش‌آموز اسپانیایی خام و ناشناخته‌ای بود که آفتاب سرزمین مادری‌اش بارسلونا را با مجموعه جوانان بلکبرن عوض کرد و هیچ کس چیزی در مورد او نمی‌دانست. او به ۱۶ سالگی نزدیک می‌شد، زبان انگلیسی نمی‌دانست و در ابتدا بازیکن فوتسال بود. زمانی که جان کیلی به عنوان مربی دروازه‌بان‌ها وارد تیم شد چند ماه از آمدن این بازیکن جوان به روورز می‌گذشت و توانایی خود را نشان داده بود. بنابراین وقتی از کیلی یکی از بچه‌های بااستعداد آکادمی را خواستند، او هیچ تردیدی در آوردن رایا برای تمرین با تیم اصلی نداشت. این مربی در طول سال‌ها با نام‌های بزرگ زیادی کار کرده بود و پل رابینسون، دروازه‌بان سابق انگلیس و جیسون استیل شماره ۱ فعلی برایتون نیز در ایوود بودند. با این حال، رایا حتی در همان جلسه اول توانایی خود را نشان داد و کیلی تحت تأثیر قرار گرفت.

او با یادآوری آن دوران گفت: «بعد از اولین جلسه‌اش گفتم که باید همیشه با تیم اصلی تمرین کند. او با توپ خیلی راحت بود و به پاس دادنش خیلی مطمئن بود و اگر اشتباهی می‌کرد خود را نمی‌باخت. به علاوه اینکه دست‌های بزرگی داشت. سایز دستکش او ۱۱ بود که بسیار بزرگ است. به پدربزرگش رفته چون وقتی همدیگر را دیدیم و دست دادیم دست من ناپدید شده بود! من با بسیاری از مربیان دروازه‌بان‌ها صحبت کردم و به آنها گفتم که قول می‌دهم این بچه در لیگ برتر بازی خواهد کرد. مطمئن بودم که او این کار را خواهد کرد.»

البته هنوز فاصله زیادی مانده بود. او حتی قبل از اینکه خودش را در روورز تثبیت کند، به تیم غیرلیگی ساوتپورت قرض داده شد و کیلی اغلب برای تماشای او در ورزشگاه حاضر می‌شد. او آنقدر تاثیرگذار بود که مربی «گری بویر» او را در ترکیب اصلی بازی با لیدز قرار داد و تیم ۳-۰ پیروز شد. کیلی گفت: «او بعد از ۳ دقیقه سیو بی‌نظیری انجام داد. واقعا با اعتماد به نفس بود.» رایا فصل بعد را به عنوان گزینه اول شروع کرد و یک سال بعد به برنتفورد منتقل شد. بعد از اینکه زنبورها به لیگ برتر رسیدند و رایا در نقش اصلی آن‌ها ظاهر شده بود، سرمربی توپچی‌ها میکل آرتتا تصمیم گرفت او را به تیم خود بیاورد. آرتتا رایای ۲۸ ساله را به جای آرون رمزدیل به دروازه‌بان شماره ۱ خود تبدیل کرد.

بویر در این مورد گفت: «شاید عده‌ای متعجب شده باشند اما من طرف آرتتا هستم. بدیهی است که داوید در کانون توجه بسیار بزرگ‌تری قرار گرفته، اما او آنقدر آرام و راحت است که هرگز مشکلی درست نمی‌کند.» کیلی نیز به همان اندازه به او اعتقاد دارد و افزود: «مردم فکر می‌کردند او نیمکت‌نشین می‌شود اما هرگز این اتفاق نمی‌افتد. او قرار بود شماره ۱ باشد. من برای او بسیار خوشحالم، و برای اینکه در این راه نقشی ایفا کردم.»

انتهای پیام/مطالب مرتبط