به نمایش تیم‌ملی، امیدها و آرزوهایی پرداختیم که تیم شمسایی و شاگردانش زنده کرده‌اند و آن‌ها می‌خواهند انتقام خیلی‌‌ها را بگیرند... خیلی‌ها.
ایران - ژاپن: به وقت انتقام در فوتبال، فوتسال و والیبال

به گزارش پایگاه خبری۲٠۲٠، تیم‌ملی فوتسال ایران تا ساعاتی دیگر در نیمه‌نهایی تورنمنت برزیل به جنگ سامورایی‌های تسلیم‌ناپذیر خواهد رفت و چشم‌ تمام اهالی فوتسال آسیا را به این دوئل حساس گِرد کرده است. دیدار‌های ایرانی‌ها و چشم‌بادامی‌ها در طول تاریخ همیشه تب‌وتاب خاص و بالایی داشته و پس از گذر نسل‌ها، ژاپنی‌ها سِیر صعودی را طی کردند و رسیدند آن‌ بالا بالاها و ایرانی‌ها نزول کردند و سقوط. در جدال‌های اخیر این سامورایی‌ها بودند که در برابر ایران چهره برنده‌ها را داشته‌اند.

ورزش ایران در این‌ سال‌ها به تکاپو افتاده است و بی‌آنکه ساختارش را تغییر دهد، بی‌آنکه بر خلاف ژاپن حرفه‌ای شود و به سوی پیشرفت قدم بردارد. اما فوتسال همیشه چشم‌ و چراغ ورزش ایران در آسیا و جهان بوده است و قدرت خود را به رخ کشیده و این احتمال وجود دارد که تاج پادشاهی این رشته نیز توسط ژاپنی‌ها رُبوده شود. محض اطلاع در جام ملت‌های گذشته در فینال به سامورایی‌ها باختیم و آن‌ها تاج‌وتخت را به تسخیر خود درآوردند.

1925762

بولت هوادارفوتبال؛ ایران هم نتیجه را پیروز شد و جنگ بیرون زمین را

بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶ تایلند و ایرانی‌ها که قدرت اول آسیا قلمداد می‌شدند و از آن‌ بالا به حریفان خود نگاه می‌کردند. تیم‌ها با روحیه جنگجویانه‌ای به مبارزه با ایران می‌پرداختند. در همان سال تیم‌ملی فوتبال با هدایت گئورکی سوچ مجاری به صف‌آرایی ژاپنی‌ها رفت و حریفش آلاری بر پا نمود که برای همیشه در ذهن‌ها سپارده شد. نتیجه پایانی سه بر یک به سود ایران نشان می‌داد، اما درگیری و تنش‌ها چیز دیگری بود. محمد رنجبر، کاپیتان ایران، اخراج شد و همایون بهزادی و عزیزاصلی به داور حمله‌ور شدند. داور تایلندی به قدری نسبت به ایرانی‌ها ذهنیت داشت که پس از بازی با مشت به صورت حسین مبشر رئیس فدراسیون وقت کوباند و علی عبدو، مالک وقت باشگاه پرسپولیس، به نشانه جبران، مشتی را به صورت داور کوفت و شیشه‌ها را شکاند. بدین معنا که نه تنها ژاپنی‌ها بلکه هیچکس توان تماشای پیشرفت و قدرت ایران نداشت. دست سرنوشت باری دیگر سامورایی‌ها را در نیمه نهایی به ایران رساند و آن‌هایی که دَم از انتقام می‌زدند، باری دیگر با تک‌گل فریبز اسماعیلی کُشته شدند و ایرانی‌ها اتفاقات هفته قبلش را دوباره تلافی کردند. ایران، ایران بود و ژاپن، ژاپن ماند. ایران آن بالا بود و ژاپن آن پایین‌ها.

بولت هوادارای کاش ژاپنی‌های لعنتی فوتبال بازی می‌کردند

فن هانگم هلندی در فینال جام جهانی ۱۹۷۴ حضور داشت و به شکست برابر آلمان و جنگ میان دو کشور پرداخت و نیاکان آلمانی‌ها را عوضی خواند. او که پدر و دو برادرش را در بمب‌باران جنگ جهانی از دست داده بود با حرص و جوش صحبت می‌کرد و فوتبال را زمین جنگ می‌دانست . او تشنه انتقام بود و می‌گفت "شرم آور است که ژاپنی‌های لعنتی فوتبال بازی نکنند و انتقام بگیرند". صحبت‌هایش در سال ۱۹۷۴ در روزنامه‌ها چاپ شد و مثل بمب ترکید. سامورایی‌ها در آن‌ سال‌ها در فوتبال عددی به حساب نمی‌آمدند، در شرایطی که تیم‌ملی فوتبال ایران چهار سال بعد به جام جهانی ۱۹۷۸ راه یافت و ژاپنی‌ها تا سال ۱۹۹۸ برای اولین حضورشان لحظه شماری می‌کردند.

1925760

بولت هوادارفوتبال، در نیمه‌نهایی زانو زدیم!
سقوط کردیم و بازگشتیم سر خط. به کی‌روش حمله کردیم و سه‌گل خورده امان‌مان را بریده بود. آرزوهایمان کشته شده و سرمان پایین مانده. بهترین فرصت برای قهرمانی از کف‌مان رفته. ژاپنی‌ها که در جام جهانی راهی مرحله دوم شده بودند و در پلی آف جانانه با بلژیک بازی کردند و ما برابرشان سقوط کردیم، آن‌ها در آستانه پنجمین قهرمانی آسیا قرار گرفته بودند. بالاتر از ما...

1925763

بولت هوادارآن‌ها تاج فوتسال را به سرقت بردند

فینال جام‌ملت‌های آسیا ۲۰۲۲. در کجا؟ در کویت. با آماری که در طول تاریخ برای ایرانی‌ها سِحرآمیز بود و معرکه و برای ژاپنی‌ها طعنه‌آمیز بود و شِکنَنده. ایران را با ۱۲ قهرمانی‌اش دوره می‌کردیم و سامورایی‌ها را با سه قهرمانی... سوت پایان را که کشیدند آن‌ها به چهارمین قهرمانی خود دست یافته بودند. به سومین تاج پادشاهی در پنج سال اخیر که بیانگر این بود ایرانی‌ها در باد افتخارات گذشته به خواب رفته‌اند و ژاپنی‌ها جان کَندند تا به رویاهایشان چنگ بزنند. بدین معنا که در پنج دوره گذشته آن‌ها سه هستند و ایرانی‌ها دو. بازیکنان و طرفداران ژاپن جشن قهرمانی بر پا کرده بودند و ما ایرانی‌ها به دنبال مقصر می‌گشتیم و انگشت‌هایمان را به نشانه اتهام به سوی همدیگر می‌رفتیم که آیا شمسایی جوانگرایی کرده یا خیر. آکیرا نیشینو مربی تیم‌ملی فوتبال ژاپن از "باور سامورایی‌ها" می‌گفت.

1925761

بولت هوادارو ما ایرانی‌ها آن را باور کردیم
والیبال‌ ایران در خانه‌اش از ژاپن شکست خورده. افتخارات ایران در گورها خُفته. قدرت ایران از دست رفته. رویاها مُرده. اما،  آنچه ورای استعدادهای فراوان این مرز و بوم مثنوی تمام نشدنی‌مان بوده‌اند، آینده در راه است، خوشبختانه. ما همه با همیم. کنار هم. خوشبختانه فوتسال ایران می‌تواند هم تلافی کند و هم انتقام بگیرد.

*تیم‌ملی فوتسال ایران از ۱۹:۳۰ امشب در نیمه‌نهایی تورنمنت برزیل به مصاف ژاپن خواهد رفت.

1925764

انتهای پیام/مطالب مرتبط