• گروه مطلب:| خبر| فوتسال ملی|
  • کد مطلب:24872
  • زمان انتشار:شنبه 10 مهر 1400-16:59
  • کاربر:محمد محمدی

فدراسیون فوتبال کشورمان با ارسال نامه به فیفا، خواستار میزبانی مسابقات جام جهانی فوتسال در سال ۲۰۲۴ شده است.
پنج سالنی که می‌توانند میزبان جام جهانی فوتسال در ایران باشند

به گزارش پایگاه خبری ۲۰۲۰، تیم ملی فوتسال کشورمان بعد از حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۱ لیتوانی در مرحله نیمه نهایی برابر قزاقستان شکست خورد و نتوانست به دور بعد صعود کند. ملی پوشان کشورمان در دوره قبل رقابت‌های جام جهانی که سال ۲۰۱۶ در کشور کلمبیا برگزار شد، در دیدار رده بندی برابر پرتغال به پیروزی دست پیدا کرده و موفق شدند عنوان سومی آن دوره از رقابت‌ها را به دست آورند.

مسئولان فدراسیون فوتبال روز گذشته نامه‌ای مبنی بر درخواست میزبانی ایران در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۴ فوتسال را به فیفا ارسال کردند.

شهاب الدین عزیزی خادم، رئیس فدراسیون فوتبال نامه درخواست میزبانی مسابقات جام جهانی فوتسال را به اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) ارسال کرده و حسین شمس، سرمربی سابق تیم ملی فوتسال مسئول رسیدگی به این موضوع شده است.

برزیل، هند، مراکش و آمریکا هم دیگر کشور‌هایی هستند که خواستار میزبانی مسابقات جام جهانی فوتسال در سال ۲۰۲۴ شده اند.

تیم‌هایی که می‌خواهند در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۴ شرکت کنند باید از لحاظ نرم افزار، سخت افزار و همچنین نوع ساخت سالن قوی بوده و همین موضوع قطعا باعث صرف هزینه‌های زیادی خواهد شد.

۳ کشور ایران، برزیل و آمریکا شدیدا به دنبال گرفتن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۴ هستند و شانس این ۳ نسبت به دیگر کشور‌ها بیشتر است. تیم ملی فوتسال ایران تا کنون موفق شده است ۲ بار در مسابقات جام ملت‌های آسیا به عنوان میزبان به مصاف رقبای خود برود و کشورمان در خرداد ماه سال ۱۳۹۷ توانست میزبانی مسابقات فوتسال جام ملت‌های زیر ۲۰ سال آسیا را نیز در اختیار بگیرد.

کشورمان از نظر امکانات و سالن مسابقات در سطح خوبی قرار دارد و از مجموعه ۱۲ هزار نفری آزادی تهران گرفته تا شهید پورشریفی تبریز، پیروزی اصفهان و شهید بهشتی مشهد، هر کدام می‌توانند میزبانی خوبی از مسابقات جام جهانی فوتسال در سال ۲۰۲۴ به عمل بیاورند.

سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران

سالن ۱۲ هزار نفری تهران تا کنون میزبان چندین دوره از مسابقات بین المللی ورزشی بوده است. از کشتی و والیبال گرفته تا رقابت‌های فوتسال در این سالن برگزار شده اند. سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ موفق شده است ۲ بار میزبانی مسابقات فوتسال جام ملت‌های آسیا را بر عهده بگیرد. این سالن جزء با کیفیت‌ترین سالن‌های ورزشی کشورمان است و علاوه بر مسابقات فوتسال موفق شده است از رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال هم میزبانی کند. از همین رو این سالن یکی از پیشنهاد‌های فدراسیون فوتبال برای میزبانی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۴ است. دسترسی این سالن به هتل بسیار آسان است و به نظر می‌رسد که سالن ۱۲ هزار نفری تهران یکی از شانس‌های اصلی برگزاری مسابقات جام جهانی باشد.

سالن شهید پورشریفی تبریز

سالن شهید پورشریفی تبریز یکی دیگر از سالن‌های پیشنهادی فدراسیون فوتبال برای میزبانی مسابقات جام ملت‌های آسیا است. این سالن در سال ۱۳۹۷ میزبان رقابت‌های قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا بود و جالب است بعد از پایان این مسابقات، مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا از ساخت چنین سالنی به وجد آمده و معتقد بودند سالن شهید پورشریفی جزء سالن‌های استانداردی است که با متد‌های روز دنیا همخوانی دارد و نه تنها می‌تواند میزبانی رقابت‌های قهرمانی آسیا را بر عهده بگیرد، بلکه این سالن به راحتی می‌تواند میزبانی مسابقات جام جهانی را در اختیار داشته باشد. به هر حال سالن شهید پورشریفی تبریز با استاندارد‌هایی که AFC مد نظر دارد همخوانی داشته و اگر فیفا بخواهد رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۴ را به ایران دهد، قطعا سالن شهید پورشریفی تبریز یکی از مکان‌هایی است که می‌تواند از این بازی‌ها میزبانی کند.

سالن پیروزی اصفهان

از دیگر سالن‌های کشورمان که می‌تواند میزبانی رقابت‌های جام جهانی فوتسال در سال ۲۰۲۴ را بر عهده گیرد، می‌توان به سالن پیروزی اصفهان اشاره کرد. این سالن از سال‌های گذشته موفق شده است چندین بار میزبانی مسابقات جام باشگاه‌های آسیا را بر عهده بگیرد و از جمله سالن‌های با کیفیت کشورمان به حساب می‌آید. سالن پیروزی اصفهان بار‌ها میزبان تیم گیتی پسند در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا بوده و از جمله سالن‌های با کیفیتی است که می‌تواند میزبانی خوبی از این رقابت‌ها به عمل بیاورد. پیروزی اصفهان یکی از سالن‌های پیشنهادی فدراسیون فوتبال برای گرفتن میزبانی جام جهانی است و باید منتظر ماند و دید در نهایت مسئولان فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) چه تصمیمی در این مورد می‌گیرند.

سالن شهید بهشتی مشهد

سالن شهید بهشتی مشهد یکی دیگر از سالن‌های بسیار خوب کشورمان است که می‌توان بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۴ را در آن برگزار کرد. این سالن ۳ سال پیش میزبان تورنمنت ۴ جانبه دوستانه با حضور کشور‌های اروپایی بود که بعد از پایان آن رقابت‌ها هر ۳ کشور اروپایی از میزبانی ایران و به خصوص شهر مشهد ابراز رضایت کردند و همگی آن‌ها معتقد بودند که سالن شهید بهشتی مشهد از جمله سالن‌های با کیفیت ایران و به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال سالن شهید بهشتی مشهد را به عنوان یکی از میزبانان مسابقات جام جهانی معرفی کرده است.

سالن صدرای شیراز

سالن صدرای شیراز یکی دیگر از سالن‌های فوتسال کشورمان است که می‌تواند میزبانی خوبی از رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۴ به عمل بیاورد. سالن صدرای شیراز مراحل پایانی ساخت خود را پشت سر گذاشته و هم اکنون آماده میزبانی از رقابت‌های آسیایی و بین المللی است. ابتدا قرار بود تیم ملی فوتسال کشورمان بهمن ماه سال گذشته و همزمان با افتتاح این سالن به مصاف تیم‌های ملی عراق و جمهوری آذربایجان برود، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا جمهوری آذربایجان از حضور در این تورنمنت انصراف داد. حال به گفته مسئولان فدراسیون فوتبال این سالن یکی از استانداردترین و با کیفیت‌ترین سالن‌هایی است که می‌تواند یکی از گزینه‌های ایران برای کسب میزبانی جام جهانی باشد.

انتهای پیام/مطالب مرتبط